Treningi

Opór elastyczny w treningu sportowym

sierpień 12, 2018 Brak komentarzy

W treningu motorycznym pracując ze swoimi zawodnikami, bardzo często używam różnego rodzaju gum elastycznych, mini bandów, power bandów, rezystorów prędkości.  Wykorzystanie oporu elastycznego w treningu to świetny bodziec aktywujący określone grupy mięśniowe, rekrutujące większą liczbę jednostek motorycznych i utrwalający prawidłowe wzorce ruchowe.

Opór elastyczny właściwości

Cechą charakterystyczną oporu elastycznego jest właściwość zwiększania obciążenia w trakcie rozciągania elastycznego materiału – im bardziej będziemy rozciągać gumę, tym większy opór będzie stawiała.  Zatem jest to inny bodziec niż podczas klasycznego treningu siłowego, kiedy to opór stawiany naszym mięśniom w trakcie jednego powtórzenia jest stały (obciążenie jest z góry ustalone).

Zastosowywanie

Kiedy warto zastosować opór elastyczny?

 • Rehabilitacja – w procesie rehabilitacji i powrocie sportowców po kontuzji stosuje się trening z oporem elastycznym, aby przywrócić funkcję mięśniowe zawodnika.
 • Trening funkcjonalny – w treningu funkcjonalnym opór elastyczny świetnie sprawdza się do aktywacji mięśni stabilizujących poszczególne stawy.
 • Rozgrzewka – zastosowanie ćwiczeń mini i power bandami w rozgrzewce aktywuje i przygotowuje mięśnie do treningu głównego.
 • Praca nad mobilnością – power bandy i floss bandy doskonale nadają się do pracy nad poprawą mobilności w poszczególnych stawach.
 • Praca na wzorcach ruchowych – elementy techniczne wykonywane z oporem elastycznym pobudzają większą liczbę jednostek motorycznych, utrwalając jednocześnie prawidłowe wzorce ruchowe poprzez poprawę koordynacji i kontroli mięśniowej.
 • Trening siłowy – wielu zawodników wykorzystuje gumy elastyczne w trakcie poszczególnych ćwiczeń siłowych jako dodatkowy bodziec treningowy.

Rodzaje gum oporowych stosowanych w treningu

Producenci sprzętu sportowego posiadają szeroki asortyment akcesoriów, które możemy wykorzystać w treningu sportowym. Do najczęściej stosowanych należą:

Taśmy treningowe:

 • Mini bandy
 • Power bandy
 • Rezystory
 • Ekspandery
 • Floss bandy

https://www.newlevelsport.pl


 

Wielkość obciążenia

Gumy stosowane w treningu sportowym i rehabilitacji mają różny poziom naprężenia. Producenci najczęściej oznaczają swoje produkty kolorami, które odzwierciedlają rzeczywisty opór, jaki może wygenerować. Przed zakupem warto zapoznać się zarówno z obciążeniem, jak i poziomem rozciągania materiału elastycznego.

 • Podstawowe gumy rehabilitacyjne generują opór od 1 do 10 kg przy maksymalnym rozciągnięciu.
 • Power Bandy stosowane w treningu sportowym potrafią wygenerować obciążenie nawet do 70 kg w końcowym zakresie ruchu.
 • Profesjonalne rezystory prędkości potrafią wygenerować obciążenie dochodzące nawet do 120 kg.

Dobór odpowiedniego sprzętu zależy od celu treningowego, jaki chcemy osiągnąć oraz poziomu wytrenowania zawodnika, z którym pracujemy.

Czy trening z oporem elastycznym może zastąpić trening siłowy?

Niestety nie. Całkowite zastąpienie treningu siłowego ćwiczeniami z oporem elastycznym nie jest dobrym rozwiązaniem i raczej nie jest praktykowane w sporcie zawodowym. Jeżeli chcemy pracować nad siłą, powinniśmy wykonywać klasyczne ćwiczenia w pełnych wzorcach ruchowych.

Niemniej jednak opór elastyczny może stanowić doskonałe uzupełnienie treningu siłowego. W kulturystyce możemy spotkać zawodników, którzy wykonują ćwiczenia ze sztangą, do której przymocowane są gumy elastyczne. Jest to dodatkowy bodziec, dzięki któremu możemy jeszcze mocniej pobudzić układ nerwowo-mięśniowy i aktywizować większą liczbę jednostek motorycznych

Często też możemy spotkać trenerów, którzy pracują ze swoimi zawodnikami na wzorcach ruchowym z użyciem oporu elastycznego (bieg sprinterski, sztuki walki, pływanie).  W swojej pracy również wprowadzam tego typu akcenty a zawodnicy odczuwają poprawę takich parametrów jak szybkość czy dynamika.

Podsumowanie

Trening z oporem elastyczny jest świetnym narzędziem do pracy z zawodnikiem. Wszechstronność, prostota i małe gabaryty powoduje że trening ten możemy zrobić praktycznie zawsze, wszędzie i w każdych warunkach. Opór elastyczny stosują zawodnicy w różnych dyscyplinach sportu- szermierka, pływanie, bieganie, sztuki walki itp. Dokonując zakupu gum elastycznych lub innych akcesoriów, warto jest wybrać sprzęt dobrej jakości, który nie ulegnie uszkodzeniu po kilku treningach.

Dorian Łomża

Dorian Łomża

Trener przygotowania motorycznego, trener personalny, instruktor kulturystyki i lekkiej atletyki