Treningi

Przygotowanie Motoryczne w Szermierce

październik 4, 2018 Brak komentarzy

Marta Puda – Mistrzyni Polski, medalistka Mistrzostw Europy, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich RIO 2016 w szermierce.

Z Martą mam przyjemność współpracować drugi rok. W zeszłym sezonie dzięki ciężkiej pracy i wprowadzeniu nowych elementów do treningu szermierczego oraz wysokich umiejętności technicznych, Marta zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy, tym samym potwierdzając wysoki poziom sportowy.

Obecnie znajdujemy się na półmetku przygotowań do Igrzysk W Tokio 2020. W przyszłym roku rozpoczynają się kwalifikacje, jest to więc czas, kiedy musimy wprowadzić odpowiednią strategię treningową uwzględniającą zarówno przyszły sezon startowy, jak również przygotowanie dwuletnie do Igrzysk Olimpijskich.

 

Jednostki treningu motorycznego.

Z Martą obecnie trenujemy 3 razy w tygodniu, skupiając się nad trzema elementami:

  1. Stabilizacja
  2. Ćwiczenia siłowe
  3. Elementy techniczne ze szczególnym uwzględnieniem pracy nóg

 

STABILIZACJA

W pierwszej części treningowej Marta wykonuje 3-4 ćwiczenia stabilizacyjne ukierunkowane na mięsnie miednicy, mięśnie CORE oraz mięśnie obręczy barkowej. Ćwiczenia wykonywane są głównie z oporem elastycznym lub niewielkim ciężarem zewnętrznym w warunkach dynamicznych i pełnią charakter prewencyjny, mający na celu minimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji.

 

ĆWICZENIA SIŁOWE

Ponieważ w zeszłym roku po raz pierwszy Marta zaczęła trenować siłowo, dlatego też skupiliśmy się na ćwiczeniach klasycznych takich jak przysiady, wyciskania, martwy ciąg itp. W tym roku do treningu siłowego włączamy ćwiczenia pochodzące z dwuboju olimpijskiego. Okres bazowy to idealny czas na naukę technicznego wykonywania zaawansowanych ćwiczeń siłowych.

 

ELEMENTY TECHNICZNE

Pracę na wzorcach ruchowych rozpoczynamy od pracy nóg. Aby zaangażować maksymalną ilość jednostek motorycznych, stosujemy opór pneumatyczny (Keiser) który generuje stały opór w każdej fazie ruchu.

Stopniowo do treningów będziemy również dodawać pojedyncze ćwiczenia plyometryczne, które później Marta będzie wykorzystywać podczas rozgrzewki przed walkami turniejowymi oraz ćwiczenia ekscentryczne chroniące przed naciągnięciami mięśni w trakcie dynamicznych akcji na planszy szermierczej.

 

Na profilu Trening Zawodowca będziecie mogli na bieżąco śledzić przygotowania Marty do okresu startowego. Szczyt formy budujemy pod Mistrzostwa Świata, które odbędą się w Budapeszcie 2019 roku.

 

Dorian Łomża

Dorian Łomża

Trener przygotowania motorycznego, trener personalny, instruktor kulturystyki i lekkiej atletyki