Porady

Jak zbudować indywidualny profil zawodnika?

listopad 15, 2018 Brak komentarzy

Trenując zawodników na najwyższym poziomie sportowym, za każdym razem staram się jak najbardziej zindywidualizować proces treningowy, tak aby dostosować narzędzia i metody do potrzeb konkretnego zawodnika.

W tym celu bardzo ważne jest stworzenie indywidualnego profilu sportowca uwzględniającego potrzeby i wymagania konkretnej dyscypliny.

Określając najsłabsze elementy w przygotowaniu zawodnika, jestem w stanie precyzyjniej sterować procesem treningowym.

Tworząc taki profil, biorę pod uwagę następujące elementy.

Zdolności motoryczne.

Im wyższy poziom zdolności motorycznych zawodnika, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu sportowego. W tym celu oceniam poziom:

☑️ siły,

☑️ szybkości,

☑️ wytrzymałości,

☑️ koordynacji ruchowej,

☑️ gibkości.

Dla każdej zdolności motorycznej wykonuje testy, które będą miały największe przełożenie na dyscyplinę sportu, jaką uprawia zawodnik, którego trenuję.

 Sprawność systemów energetycznych.

Rozpoczynając współpracę z nowym zawodnikiem, ustalam, który system energetyczny jest dominujący podczas rywalizacji sportowej:

☑️ fosfagenowy,

☑️ glikolityczny beztlenowy,

☑️ glikolityczny tlenowy,

☑️ tlenowy.

Następnie wykonuje odpowiednie testy lub kieruje zawodnika na badania wydolnościowe w celu uzyskania informacji na temat sprawności interesującego mnie systemu energetycznego.

Technika.

Wraz z trenerem dyscypliny analizuje wzorce ruchowe charakterystyczne dla danego sportu oraz poziom umiejętności technicznych, jakie reprezentuje zawodnik.

Tutaj najczęściej wykorzystuje:

☑️ analizę video w warunkach treningowych,

☑️ analizę video z zawodów (jeżeli jest dostępna).

Następnie wspólnie z trenerem dyscypliny ustalamy, nad którymi elementami technicznymi warto popracować, aby uzyskać lepszy efekt treningowy.

 

Restrykcje funkcjonalne i analiza wzorców ruchowych.

Po przeanalizowaniu aspektów technicznych wykonuje dodatkowe testy, które dostarczą mi jeszcze więcej informacji o zawodniku:

☑️ testy funkcjonalne,

☑️ testy biomechaniczne,

☑️ testy specyficzne.

Wymienione testy są szczególnie ważne pod kątem profilaktyki i zapobiegania kontuzjom. Określenie dysproporcji mięśniowych za pomocą testów biomechanicznych jest dla mnie bardzo ważnym elementem w procesie planowania jednostek treningowych.

 

 Historia kontuzji.

Współpracując z lekarzem i fizjoterapeutą kieruję zawodnika na konsultacje ze specjalistami w celu oceny układu ruchu:

☑️ ocena lekarska

☑️ ocena fizjoterapeutyczna

☑️ analiza przebytych kontuzji

Znajomość historii przebytych kontuzji pozwala mi wprowadzić rozwiązania, które w jak największym stopniu zminimalizują ponowne ryzyko urazu.

ZEBRANIE INFORMACJI

Posiadając komplet informacji stwarzam indywidualny profil zawodnika, a następnie rozpoczynam pracę od najsłabszego ogniwa.

Wspólnie z trenerem dyscypliny określamy harmonogram pracy i efekty, jakie chcemy osiągnąć. Określamy priorytety dla każdego okresu treningowego, a następnie przystępujemy do ich realizacji.

Narzędzia i metody treningowe staram się dobierać w taki sposób, aby ich zastosowanie było w jak największym stopniu mierzalne, dzięki czemu mogę określić skuteczność i celowość każdego z nich.

 

PODSUMOWANIE

  1.  Kluczem do odniesienia sukcesu sportowego na poziomie zawodowym jest indywidualizacja procesu  treningowego.
  2. Znajomość słabych stron zawodnika pozwoli na dostosowanie proces treningowego do jego aktualnych potrzeb i możliwości.
  3. Stworzenie indywidualnego profilu zawodniczego powinno być jednym z priorytetów w trakcie planowania procesu treningowego.
  4. Praca nad najsłabszymi ogniwami pozwoli na podniesie poziomu sportowego.
  5. Im więcej informacji o zawodniku posiada trener, tym bardziej skuteczne będą dobrane metody i narzędzia treningowe.
Dorian Łomża

Dorian Łomża

Trener przygotowania motorycznego, trener personalny, instruktor kulturystyki i lekkiej atletyki