Porady

Czy dbasz o swoje zdrowie tak samo jak o własny samochód?

Uprawiasz sport? Jesteś osoba aktywną? Trenujesz regularnie? Posiadasz samochód?
 
Jeśli tak to świetnie, teraz zapytasz co ma piernik do wiatraka- a ja postaram się uświadomić Ci, że prawdopodobnie dbasz bardziej o swój samochód niż o własne zdrowie.
 
Zaczynamy!
 
🔴 1. PRZEGLĄD
 
SAMOCHÓD- Każdy kierowca zobowiązany jest do wykonywania obowiązkowego przeglądu technicznego swojego samochodu. Jest to jeden z ważnych aspektów zachowania bezpieczeństwa na drodze.
 
SPORT – Każda osoba regularnie uprawiająca sport powinna wykonywać regularne badania lekarskie, aby móc bezpiecznie trenować.
 
PYTANIE – Zastanów się, kiedy ostatni raz robiłeś przegląd samochodu, a kiedy kompleksowe badania lekarskie?
 
🔴 2. USTERKI
 
SAMOCHÓD – Jeżeli w trakcie jazdy samochodem, na twojej desce rozdzielczej pojawi się lampka kontrolna sygnalizująca usterkę, prawdopodobnie pojedziesz jak najszybciej do warsztatu, aby sprawdzić co się stało.
 
SPORT – Jeżeli podczas treningu odczuwasz ból lub inne niepokojące sygnały, które utrzymują się przez kilka dni – powinieneś udać się do lekarza lub fizjoterapeuty, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.
 
PYTANIE – Zastanów się teraz, ile razy zdarzyło Ci się bagatelizować ból lub inne sygnały, myśląc, że samo przejdzie?
 
A teraz pomyśl przez chwilę czy tak samo zachowujesz się, jak zapali się lampka kontrolna w Twoim samochodzie?
 
🔴 3. PALIWO
 
SAMOCHÓD – Załóżmy, że kupiłeś nowiutki, wymarzony samochód prosto z salonu. Znajomy znajomego może załatwić Ci tańsze paliwo – jakość trochę gorsza, ale za to tańsze prawie o połowę. Zdecydujesz się? Czy jednak będziesz tankował paliwo na stacji – droższe, ale masz pewność co do jego jakości. Jakie ma znaczenie, co lejesz do baku samochodu skoro Twój silnik i tak to spali? Otóż ma to znaczenia dla funkcjonowania i żywotności Twojego silnika i doskonale o tym wiesz i założę się, że zwracasz uwagę na to, co tankujesz.
 
SPORT – Załóżmy teraz, że zaczynasz swoją przygodę z bieganiem. Przygotowujesz się do maratonu, kupiłeś nowiutkie buty, oddychający strój strój sportowy, najnowszy zegarek. Zaczynasz treningi a twój organizm potrzebuje dobrej jakości paliwa- co wybierasz?- zdrowe jedzenie, które sam przygotujesz w domu czy śmieciowe jedzenie na mieście z produktów o niskiej wartości odżywczej?
 
PYTANIE – A teraz zastanów się, ile razy sięgasz po śmieciowe jedzenie, żyjąc w przeświadczeniu, że możesz jeść wszystko – bo przecież jesteś sportowcem?
 
Czy do baku swojego samochodu też lejesz byle co?
 
🔴 4. WYMIANA CZĘŚCI SAMOCHODOWYCH I OPON
 
SAMOCHÓD – Każdy rozsądny kierowca wymienia opony przed i po zakończeniu sezonu zimowego. Odpowiedzialny kierowca dba również o bieżnik i stan techniczny swoich opon- jeżeli się zużyją – kupuje nowe. Uzupełnia olej w silniku, płyn do spryskiwaczy, klocki hamulcowe.
 
SPORT – Każdy rozsądny sportowiec powinien dbać o swój sprzęt sportowy- wymienić na nowy, jeżeli się zużyje, dopasować strój sportowy do warunków atmosferycznych, sprawdzać stan techniczny sprzętu (rower, narty) i dbać o ich konserwację.
 
PYTANIE – A teraz zastanów się czy buty, w których biegasz nie mają czasem wytartego bieżnika? Czy zawsze dostosowujesz strój sportowy do warunków atmosferycznych? Czy regularnie monitorujesz stan techniczny swojego sprzętu sportowego?
 
Czy zdajesz sobie sprawę, że jedną z przyczyn wystąpienia kontuzji w sporcie jest zły stan techniczny sprzętu sportowego?
 
🔴 5. PRZEBIEG
 
SAMOCHÓD -Każdy, kto przymierza się do kupna używanego auta, zwraca szczególną uwagę na rok produkcji i przebieg. Im starszy samochód, im więcej kilometrów przejechał, tym bardziej jest wyeksploatowany.
 
SPORT – Im dłuższy jest Twój staż treningowy, im częściej trenujesz, im starszy jesteś, tym bardziej eksploatujesz swój organizm. Dobierając obciążenia treningowe, częstotliwość i intensywność powinieneś mierzyć siły na zamiary i trenować z głową, biorąc pod uwagę swój przebieg i rocznik w dowodzie.
 
PYTANIE – A teraz zastanów się czy dobierasz obciążenia treningowe adekwatnie do swojego stażu treningowego i wieku?
 
🔴 6. KOMFORT JAZDY
 
SAMOCHÓD – Komfort jazdy samochodem jest bardzo ważny- nikt z nas nie czerpie satysfakcji z jazdy autem, które jest wolne, często się psuje, dużo pali a na dodatek nie ma klimatyzacji w dni upalne. Wówczas decydujemy się często na wymianę samochodu na nowszy model.
 
SPORT – Uprawianie sportu na poziomie amatorskim powinno być jak jazda sportowym samochodem- powinno sprawiać frajdę! Powinieneś czuć się komfortowo z tym, co robisz, czerpać z tego radość i satysfakcję.
 
PYTANIE – Jeżeli uprawiasz sport dla siebie, na poziomie amatorskim to zadaj sobie podstawowe pytanie- czy jest Ci z tym komfortowo? Czy czerpiesz przyjemność z aktywności fizycznej, jaką uprawiasz? Czy sprawia Ci to satysfakcję? Jeżeli nie to, dlaczego nadal to robisz? Dlaczego nie poszukasz aktywności, która sprawi Ci frajdę?
 
🔴 PODSUMOWANIE
 
Teraz chwila na refleksję. Zadaj sobie następujące pytania:
 
Czy wykonujesz regularne badania lekarskie każdego roku?
 
Czy w sytuacji niepokojących sygnałów płynących z twojego organizmu zasięgasz fachowej porady medycznej?
 
Czy zwracasz uwagę na to, co jesz i czym się nawadniasz?
 
Czy dbasz o swój sprzęt sportowy i wymieniasz na nowy, gdy się zużyje?
 
Czy dostosowujesz swoje treningi do swojego wieku i stażu treningowego?
 
Czy uprawianie sportu przynosi Ci radość i satysfakcję?
 
Jeżeli Twoja odpowiedź na większość pytań brzmi NIE, to prawdomównie dbasz bardziej o swój samochód niż o własne zdrowie.
 
➡️ Co możesz zrobić, aby to zmienić?
 
Wykonuj regularne badania lekarskie. Każdego roku!
 
W razie wystąpienia niepokojących sygnałów. zdrowotnych – nie szukaj porad w internecie – skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.
 
Zwracaj uwagę na to, co jesz i odżywiaj się świadomie.
 
Zainwestuj w porządny sprzęt sportowy i dbaj o jego stan techniczny.
 
Trenuj z głową i nie forsuj niepotrzebnie swojego organizmu, jeżeli sport nie jest Twoim źródłem utrzymania.
 
Poszukaj aktywności fizycznej, z której będziesz czerpać radość i satysfakcję.
 
‼️Dbajmy o nasze zdrowie tak jak o samochody i pamiętajmy przy tym, że samochód zawsze możemy wymienić, a zdrowie mamy tylko jedno‼️
 
Wszystkim osobom ceniącym sobie zdrowie i aktywność fizyczną polecam książkę Trening Zawodowca.
 
Znajdziecie tam fachową wiedzę na temat bezpiecznego trenowania.
 
Książka napisana prostym językiem, pokazująca krok po kroku co warto wprowadzić do codziennej rutyny treningowej i jak trenować mądrze.
 
🎯Jak trenować w zdrowiu i unikać kontuzji?
⬇️⬇️⬇️
http://treningzawodowca.pl/ksiazka/
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dorian Łomża

Dorian Łomża

Trener przygotowania motorycznego, trener personalny, instruktor kulturystyki i lekkiej atletyki