Inne

Jak skutecznie realizować sportowe Cele?

Nowy rok to dla wielu osób nowe cele i postanowienia. Dla części z was będzie to kolejny rok ciężkich treningów i rywalizacji sportowej. Dla innych z kolei nowy rok to podjęcie decyzji o rozpoczęciu swojej przygody ze sportem. Niezależnie do której grupy należysz, bardzo ważne jest, abyś mógł zrealizować założone cele oraz spełnić sportowe marzenia. O czym warto pamiętać?

1.➡️ Sprecyzuj realny cel z datą jego realizacji.

Niezależnie czy chcesz przebiec swój pierwszy maraton, ukończyć pełnego Ironmana poniżej 10 godzin, czy zdobyć tytuł Mistrza Polski w pływaniu – musisz jasno określić swój cel, a następnie zapisać konkretną datę jego realizacji.

Początek roku jest idealnym momentem, aby zapisać się na interesujące Cię zawody i rozpocząć przygotowania. Pamiętaj jednak, aby wyznaczać sobie realne cele, czyli takie, które są dostosowane do Twoich obecnych możliwości i kondycji Twojego organizmu.

2.➡️ Daj sobie czas.

Jeżeli zapisałeś się na zawody to wiesz, ile czasu pozostało Ci na przygotowanie się. Odpowiednio zaplanuj cały okres przygotowawczy. Im bardziej ambitny cel sobie założyłeś, tym prawdopodobnie więcej czasu będziesz potrzebować na jego realizacje.

Pamiętaj jednak, że pośpiech jest zazwyczaj złym doradcą- upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu na przygotowaniu własnego organizmu. Jeżeli okaże się, że czasu jest zbyt mało- bądź elastyczny i przełóż jego realizację na dalszy termin.

3.➡️ Otaczaj się odpowiednimi ludźmi.

Jeżeli masz już jasno określony cel i zaplanowany czas na jego realizacje, ważne jest, aby otoczyć się ludźmi, którzy będą Cię wspierać w Twoim postanowieniu.

Tutaj wszystko zależy już tylko od Ciebie- możesz poprosić o pomoc znajomego, który ma duże doświadczenie w trenowaniu. Możesz nawiązać współpracę z trenerem, który profesjonalnie pokieruje Twoimi treningami. Możesz zbudować wokół siebie cały sztab ludzi – trener, dietetyk, masażysta, psycholog- jeżeli tylko masz na to ochotę, a Twoje finanse na to pozwolą.

Ważne jest, aby posiadać wokół siebie osoby, które będą Cię wspierać podczas realizacji Twoich sportowych celów lub marzeń.

4.➡️ Stwórz odpowiednie warunki.

Kolejnym krokiem na drodze do realizacji sportowych celów jest stworzenie odpowiednich warunków. Jako osoba świadoma, zdajesz sobie sprawę, że na formę sportową wpływa nie tylko to jak trenujesz, ale również to jak się odżywiasz, czy śpisz wystarczająco długo, jak się regenerujesz, jak spędzasz wolny czas.

Im lepsze warunki stworzysz, tym lepsze efekty będziesz w stanie osiągać. Twoje otoczenie ma bardzo duży wpływ na realizację celów, jakie sobie założysz.

5.➡️ Konsekwentnie i cierpliwie realizuj plan.

Konsekwencja, cierpliwość i zaangażowanie- to cechy, nad którymi będziesz pracować przez cały okres treningowy. Będziesz mieć lepsze i gorsze dni. Chwile wzlotów i upadków. Pewność siebie będzie przeplatać się z chwilami zwątpienia. Najważniejsze jest, aby się nie poddawać.

Konsekwentnie realizuj swój plan dzień po dniu, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu. Niezależnie, ile czasu Ci to zajmie pamiętaj, że czas i tak upłynie- zadaj sobie pytanie jaką osobą wówczas się staniesz?

W Nowym Roku życzę wam wszystkim realizacji planów i celów, jakie sobie wyznaczyliście. Życzę wam spełnienia waszych marzeń sportowych oraz dużo zdrowia, które jest niezbędnym elementem sukcesu sportowego.

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

Dorian Łomża

Dorian Łomża

Trener przygotowania motorycznego, trener personalny, instruktor kulturystyki i lekkiej atletyki