Obserwując sportowców rywalizujących na zawodach, podziwiamy ich przygotowanie fizyczne i prezentowaną formę sportową. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że za każdym medalem ukryte są tysiące godzin spędzone na treningu. Lata poświęcone na zgrupowaniach. Żmudna praca nad najmniejszymi detalami.
Jednak rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, co siedzi w głowie takiego sportowca. Jakie myśli nim kierują. Czy zastanawialiście się kiedyś, o czym myśli zawodnik tuż przed startem? Jakie dialogi wewnętrzne mu towarzyszą? Jak bardzo jest zestresowany? Czy zastanawialiście się kiedyś, jak zbudowana jest psychika zawodowego sportowca?
PRZYGOTOWANIE PSYCHICZNE
Na temat treningu fizycznego wiemy bardzo dużo i wiedza ta jest cały czas rozwijana. Psychologia sportu również rozwija się bardzo dynamicznie, ale mam wrażenie, że obszar ten jest traktowany w polskim sporcie trochę marginalnie.
Tymczasem okazuje się, że sfera psychiczna jest tak samo ważna, jak strona fizyczna i wie o tym każdy sportowiec, który chociaż raz stanął do rywalizacji na zawodach sportowych.
Można podać wiele przykładów zawodników, którzy stawali do rywalizacji jako „pewniaki do złotego medalu”, aby ostatecznie przegrać, bo okazało się, że psychika nie wytrzymała.
Im wyższy poziom sportowy, im więcej oczekiwań, tym większa presja, którą trzeba przetrzymać. Czy da się rywalizować bez przygotowania psychicznego?
OGRANICZENIA MENTALNE
W psychologii bardzo często powtarzane jest stwierdzenie, że naszym jedynym ograniczeniem jest nasz umysł. Dotyczy to zarówno życia codziennego, jak również treningu sportowego.
Nawyki myślowe, jakie dominują w naszej głowie, dialogi wewnętrzne, które prowadzimy przed każdym treningiem. To jak się motywujemy, to jak potrafimy zapanować nad stresem, to jak potrafimy stawić czoła najlepszym zawodnikom, to czy potrafimy podnieść się ponosząc kolejną porażkę, to jak znosimy ból w trakcie treningu, to jak radzimy sobie z codziennymi problemami.To wszystko wpływa na dyspozycję sportową zawodnika.
Nasze myśli i nawyki mogą nas rozwijać lub ograniczać. Dlatego sfera mentalna jest bardzo ważna w procesie treningowym a niestety bardzo często pomijana.
TRENING MENTALNY
Dobrze zaplanowany trening mentalny dopasowany do osobowości danego sportowca może otworzyć przed nim nowe możliwości, o których nawet nie zdawał sobie sprawy.
Bycie mistrzem to jedna wielka sinusoida. Dzisiaj wygrywasz- jutro jesteś przegranym. Dzisiaj zdobywasz medale, jutro doznajesz kontuzji, która uniemożliwia dalsze trenowanie.
W sporcie wszystko jest możliwe, tutaj brak jest bezpieczeństwa, stabilności, nie ma czego się złapać. Trzeba pracować non stop, poświęcając wiele.
Praca nad sferą mentalną pozowali skupić się na celu i akceptować wszystko, co pojawia się po drodze. Trening mentalny pozwoli zbudować zdrowe nawyki, które pomogą w gorszych chwilach. Trening mentalny pozwoli zbudować strategię startową, która umożliwi na pełne zaprezentowanie możliwości fizycznych.
Trening mentalny pozwoli nabrać dystansu do problemów, które mogą rozpraszać podczas treningu czy dążenia do celu sportowego. Trening mentalny wreszcie rozwija pewność siebie i wiarę w swoje możliwości co jest kluczowe w odniesieniu sukcesu sportowego.
Trening mentalny I trening fizyczny powinny być traktowane na równi i oba elementy powinny być zaplanowane w procesie treningowym. Uważam, iż każdy sportowiec na poziomie zawodowym powinien współpracować z psychologiem sportu, a Związki Sportowe powinny zadbać o to, aby taka osoba na stałe wchodziła w skład sztabu trenerskiego i była do dyspozycji zawodnika.
Trening mentalny:
✔️powinien być regularny,
✔️powinien być zaplanowany,
✔️powinien być rozłożony w czasie,
✔️powinien posiadać cele i zadania do realizacji,
✔️powinien posiadać narzędzia oceniające postępy,
✔️powinien być dostosowany do osobowości zawodnika,
✔️powinien stale ewoluować,
✔️powinien być stosowany każdego dnia.
Jeżeli jesteś sportowcem zawodowym, zadbaj o to, aby w Twoim sztabie pojawił się psycholog. Jeżeli uprawiasz sport amatorsko, zainwestuj czas i pieniądze na 1 wizytę z psychologiem tygodniowo bądź raz na dwa tygodnie.
Jak pracować nad stroną mentalną?
➡️Określ cele, jakie chcesz zrealizować, zapisz je na kartce.
➡️Nawiąż współpracę z doświadczonym psychologiem sportowym i wspólnie opracujcie strategię, która pozwoli na realizację celów, jakie sobie założyłeś.
➡️Wypracuj codzienne nawyki, które przybliżą Cię do realizacji celów.
➡️Stosuj wizualizacje – przed każdym dniem, treningiem, zawodami.
➡️Codziennie znajdź czas dla siebie – 20-30 min, odpocznij, zrelaksuj się, obserwuj swoje myśli i dialogi wewnętrzne.
➡️Zwracaj uwagę na swoje myśli – to one najczęściej wpływają na Twoje samopoczucie.
➡️Zastanów się, co Cię najbardziej motywuje i stosuj to za każdym razem, kiedy będziesz miał gorsze momenty.
W treningu sportowym liczą się każde detale. O zwycięstwie niejednokrotnie decydują ułamki sekundy, centymetry, jeden punkt. Umiejętność skupienia się na celu i dążenia do jego realizacji pomimo wszystkich przeciwności buduje niesamowite poczucie pewności siebie i wiarę we własne możliwości. Praca nad sferą mentalna jest bardzo ważnym elementem składającym się na końcowy sukces sportowy.