Treningi

Fundamenty Przygotowania Motorycznego

wrzesień 3, 2018 Brak komentarzy

Stwórz indywidualny profil funkcjonalny swojego zawodnika.

 

Rozpoczynając współprace z nowym zawodnikiem bardzo ważne jest, aby stworzyć indywidualny profil funkcjonalny, który pomoże nam dobrać odpowiednie metody i narzędzia treningowe dostosowane do jego potrzeb i możliwości.

Zebranie jak największej ilości informacji jest kluczowe w skuteczności pracy trenerskiej i w osiągnięciu wysokiego poziomu sportowego zawodnika, z którym współpracujemy.

Performance Pyramid to model, w oparciu o który przygotowuje swoich zawodników pod względem kształtowania zdolności motorycznych.

 

Performance Pyramid jest powszechnie stosowanym modelem w amerykańskim systemie szkoleniowym propagowanym przez NSCA (National Strength and Conditioning Association).

Poniżej przedstawiam wam krok po kroku, jak wygląda schemat postępowania, jaki stosuję w przygotowaniach zawodników, z którymi dopiero rozpoczynam współpracę.

WYWIAD

Pierwszy krok to przeprowadzenie rzetelnego wywiadu, który pozwoli zebrać jak największą ilość informacji – staż treningowy, historia kontuzji, osiągnięcia sportowe, nawyki żywieniowe, metody regeneracji itp.

Wywiad przeprowadzam również z trenerem dyscypliny, aby w pełni poznać schemat treningowy, jakiemu do tej pory był poddawany zawodnik – jak wygląda makrocykl, jakie narzędzia są stosowane, jaka jest specyfika dyscypliny, na jakim poziomie technicznym jest zawodnik.

Po uzyskaniu kompletu informacji stwarzam profil funkcjonalny zawodnika w oparciu o model Performance Pyramid i dostosowuje go do własnych potrzeb i możliwości.

ETAP  1

BiOMECHANICS

W pierwszej kolejności analizuję dyscyplinę sportu, jaką uprawia zawodnik, głównie pod kątem biomechaniki oraz sił działających na zawodnika w trakcie treningu i rywalizacji sportowej.

Biorę pod uwagę również pozostałe aspekty takie jak np. kontakt z przeciwnikiem (piłka nożna, piłka ręczna), które stanowią nieodłączny element rywalizacji.

Na tym etapie również określam stopień i ryzyko wystąpienia kontuzji u zawodnika związana z rodzajem dyscypliny sportowej, jaką uprawia.

MOVEMENT FUNDAMENTALS

W dalszej kolejności analizuję, jak porusza się zawodnik w pełnych wzorcach ruchowych, zwracając uwagę na ewentualne kompensacje wynikające np. z braku mobilności czy niskim poziomie stabilności.

Wykonuje testy funkcjonalne i motoryczne, które dostarczą mi jak najwięcej informacji na temat podstawowych zdolności koordynacyjnych i ruchowych, jakimi dysponuje zawodnik.

ETAP 2

TYPES OF PERFORMENS

Kolejnym etapem jest określenie rodzaju pracy, jaką wykonuje zawodnik podczas rywalizacji sportowej. Tutaj istotne jest zdefiniowanie, który system energetyczny jest kluczowy, oraz określenie, które partie mięśniowe są najbardziej zaangażowane w ruch, oraz jaki rodzaj pracy wykonują.

STRENGHT AND CONDITIONING

Nakładam to na poziom zdolności motorycznych, jakie reprezentuje nasz zawodnik – siła, moc, szybkość, wytrzymałość, gibkość, koordynacja itp. Za pomocą odpowiednich testów określam słabe ogniwa zawodnika, nad którymi warto popracować, aby podnieść jego poziom sportowy.

ETAP 3

PERFORMANCE SKILLS

Określenie umiejętności technicznych potrzebnych w danej dyscyplinie sportu to kolejne informacje, które są mi potrzebne, aby móc w pełni rozwinąć poziom sportowy zawodnika. Tutaj najczęściej wspólnie z trenerem głównym analizujemy technikę najlepszych sportowców na świecie zwracając uwagę na istotne kwestie techniczne, które są kluczowe w konkretnej dyscyplinie sportu.

EXERCISE TECHNIQUES

Posiadając już wzór techniczny, do którego dążymy pozostaje wdrożenie jego elementów do codziennych treningów tak, aby w okresie startowym zbliżać się pod względem technicznym do światowej czołówki.

Analizie technicznej poddawane są również wszystkie ćwiczenia (w szczególności siłowe), jakie zawodnik wykonuje na codziennych treningach.

ETAP 4

TRAINING PRINCIPLES

Ostatnie dwa elementy piramidy opierają się o wiedzę i doświadczenie trenerskie. Umiejętność wybrania metod i narzędzi treningowych dostosowanych do potrzeb zawodnika jest kluczowe w procesie budowania wysokiego potencjału startowego umożliwiającego rywalizację z najlepszymi.

Spośród wszystkich narzędzi i metod wybieram te, które moim zdaniem przyniosą największe korzyści zawodnikowi, z którym współpracuję.

PROGRAM DESIGN
Końcowym etapem jest zaplanowanie całego makrocykl z podziałem na mezo i mikrocykle oraz określenie celów na każdy z nich.

Dzięki modelowemu postępowaniu zdobywam wszystkie istotne informacje i mogę przystąpić do realizacji jednostek treningu motorycznego mając niezbędną wiedzę na temat zawodnika.

Kierując się zasadą indywidualności stwarzam profil funkcjonalny dla każdego zawodnika z osobna, nawet wtedy kiedy trenuję kilku zawodników tej samej dyscypliny sportu. Kiedy wszystko mam już zebrane w całość mogę przystąpić do praktycznej części przygotowania motorycznego.

 

Źródła:
Dr. William A. Sands, Jacob J. Wurth, Dr. Jennifer K. Hewi
The National Strength and Conditioning Association’s (NSCA) BASICS OF STRENGTH AND CONDITIONING MANUAL

Dorian Łomża

Dorian Łomża

Trener przygotowania motorycznego, trener personalny, instruktor kulturystyki i lekkiej atletyki