Rynek suplementów diety i rynek farmakologiczny to zaraz po rynku zbrojeniowym jeden z największych biznesów na świecie. Za większością suplementów stoją wyłącznie marketing i pseudonaukowe badania.
Obecnie nadużywa się środków wspomagających wysiłek fizyczny, a nawet panuje przekonanie, że to suplementy zrobią formę i wynik zawodnika. Należy jasno powiedzieć: suplementy diety są tylko dodatkiem, natomiast fundamentem – żywienie i trening. Jeżeli ktoś będzie próbował Cię przekonać, że jest inaczej, prawdopodobnie ma w tym interes: żyje ze sprzedaży suplementów albo sporządzania programów suplementacji.
Znam sportowców, którzy łykają kilkanaście tabletek dziennie, wierząc, że to zapewni im superformę. Oczywiście należy wspomagać swoją wydolność, ale trzeba robić to mądrze i przede wszystkim świadomie.
Dopóki nie ułożysz dobrze zbilansowanej diety, która uwzględni niedobory wynikające z analizy krwi, dopóty suplementy nie powinny dla Ciebie istnieć. Gdy po wyliczeniu wszystkich makro- i mikroelementów i skomponowaniu zbilansowanej diety okaże się, że potrzebujesz dodatkowego wspomagania, wtedy możesz sięgnąć po suplementy.
Czy wszystkie suplementy są nieskuteczne?
Spośród wszystkich suplementów obecnych na polskim rynku tylko cześć z nich wykazuje swoją skuteczność popartą rzetelnymi badaniami. Jeżeli szukasz sprawdzonych informacji na temat suplementów polecam dwa źródła.
- Australijski Instytut Sportu, ausport.gov.au/ais/nutrition/supplements – szanowana, prestiżowa instytucja, która bada suplementy, sprawdza ich skuteczność, wydaje zalecenia i opinie. Wyniki prowadzonych przez nią badań stanowią fundament strategii żywienia dla sportowców z wielu krajów, a także dla Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
- pubmed.pl – na tej stronie publikowane są rzetelne badania naukowe z różnych dziedzin. Wystarczy wpisać angielską nazwę suplementu, a pojawią się wyniki wszystkich niezależnych badań i raportów. To źródło sprawdzonych informacji.
Jakie suplementy stosować?
Suplementacja powinna wspomagać wysiłek sportowca na 2 sposoby:
- Suplementy wspomagające regenerację:
- suplementy białkowe,
- suplementy węglowodanowe,
- witaminy i minerały.
- Suplementy wspomagające system energetyczny:
- kreatyna,
- kofeina,
- β-alanina,
- dwuwęglan sodu,
- sok z buraka.
Wybór ścieżki suplementacyjnej ograniczyłbym do tych 2 kategorii.
Każdego roku Australijski Instytut Sportu publikuje listę suplementów, których działanie zostało przebadane przez niezależne laboratoria. Na tej podstawie sporządza listę suplementów, dzieląc je na 4 kategorie.
Szczegółową listę oraz rekomendację znajdziesz w drugiej części.
Więcej informacji na temat profesjonalnego przygotowania do sportu znajdziesz w książce „Trening Zawodowca”:
Fot. Krzysztof Kuruc | Creative Photography