Porady

Kręgosłup i Stopa- Fundament naszego układu ruchu

Układ ruchu sportowca poddawany jest dużym obciążeniom związanym z dyscypliną sportu, jaką uprawia.

Siły działające na zawodników podczas treningu przekraczają często kilkakrotność masy jego ciała. Dlatego tak ważne jest, aby siły te zostały rozłożone równomiernie z zachowaniem odpowiedniej jakości ruchu.

Z punktu widzenia anatomii naszego ciała stopa i kręgosłup są strukturami, które w największym stopniu są w stanie absorbować obciążenia treningowe. Wynika to bezpośrednio z ich budowy anatomicznej.

Układ kostno-więzadłowy stopy i kręgosłupa przyjmuje postać łuku, który ma największą zdolność do amortyzacji obciążeń. To właśnie na bazie łuku w starożytności budowano mosty- albowiem już wtedy zdawano sobie sprawę, iż jest to najmocniejsza konstrukcja.

Prawidłowe utrzymanie krzywizn kręgosłupa oraz odpowiedniego profilu stopy jest w dużej mierze zależne od aktywności mięśni wpływających na opisywane struktury.

Zarówno zbyt duże napięcie mięśniowe, jak i również zbyt mała ich aktywność może doprowadzić do patologii w wymienionych obszarach.

➡️ NATURALNE KRZYWIZNY

Kręgosłup posiada naturalne krzywizny (lordozy i kifozy), które przenoszą obciążenia równomiernie i zapewniają odpowiednią biomechanikę układu ruchu.

Podobnie dzieje się ze stopą, która posiada naturalne wysklepienia (podłużne i poprzeczne), dzięki którym spełnia funkcję swoistych amortyzatorów podczas chodzenia, biegania czy skakania.

Problem zaczyna się wówczas, kiedy krzywizny te zostaną zaburzone. W przypadku stopy coraz większym problemem jest płaskostopie, które dotyka coraz większej liczby dzieci i młodzieży. Nieprawidłowy profil stopy pociąga za sobą zmianę ułożenia całego ciała i może prowadzić w dłuższej perspektywie do poważnych problemów (zapalenia ścięgna Achillesa, bóle kolan).

Podobnie dzieje się z kręgosłupem, pogłębiona lub spłycona lordoza lędźwiowa powoduje, że organizm nieprawidłowo przenosi obciążenia, co również może doprowadzić do kontuzji i wymusić przerwę w treningach.

➡️ CO WPŁYWA NA ODPOWIEDNI PROFIL STOPY I KRĘGOSŁUPA?

🔴 połączenia kostne i stawowe,
🔴 układ więzadłowy,
🔴 układ mięśniowy.

Słaba aktywność mięśni stabilizujących jest jedną z przyczyn wystąpienia zaburzeń w obrębie stopy i kręgosłupa.

➡️ ZADBAJ O SWÓJ KRĘGOSŁUP,
ZADBAJ O SWOJE STOPY.

Bardzo ważne jest, aby regularnie, już od najmłodszych lat dorastania kontrolować profil stóp i kręgosłupa młodych zawodników. Jeżeli na wczesnym etapie dorastania zostaną wykryte dolegliwości, jest duża szansa na wprowadzenie odpowiedniej korektywy i ustawieniu prawidłowej struktury.

Warto jest dbać o mięśnie, które mają wpływ na zmianę struktury zarówno stopy, jak i kręgosłupa. Mówimy tutaj zarówno o rozluźnianiu napiętych struktur, jak również o wzmacnianiu lokalnych mięśni stabilizujących mających bezpośredni wpływ na cały układ i rozkład sił w trackie aktywności fizycznej.

➡️ ZADBAJ O ODPOWIEDNIĄ TECHNIKĘ I JAKOŚĆ RUCHU.

Zadbaj o to, aby technika, jaką wymaga Twój sport była na jak najwyższym poziome i gwarantowała równomierne przenoszenie obciążeń.

Zadbaj o odpowiedni balans mięśniowy i wzmacniaj te mięśnie, które są osłabione.

Zadbaj również o odpowiednią jakość ruchu. Podczas treningu siłowego zwróć uwagę na to czy Twój kręgosłup znajduje się w neutralnej pozycji. Zwróć uwagę czy łuki Twoich stóp nie zapadają się podczas robienia np. przysiadów (jeżeli tak się dzieje nie wykonuj treningu na boso).

➡️ CO WARTO WPROWADZIĆ DO CODZIENNEJ RUTYNY TRENINGOWEJ?

🔴 Stopa

✔️ rozluźnić napięte struktury – bardzo fajnie sprawdza się tutaj rolowanie piłeczką lub mini rollerem,
✔️ wzmocnić mięśnie lokalne wpływające na prawidłowy profil stopy,
✔️ jeżeli jest taka możliwość chodzić jak najwięcej na boso.

🔴 Kręgosłup

✔️rozluźnić napięte mięśnie mające negatywny wpływ na krzywizny kręgosłupa
✔️ wprowadzić ćwiczenia mobilizacyjne przed treningiem
✔️ wprowadzić ćwiczenia rozciągające po treningu
✔️ wzmocnić mięśnie głębokie kręgosłupa oraz mięśnie Core
✔️ zadbać o prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń (szczególnie o charakterze siłowym) i podstawowych wzorców ruchowych (bieganie, skakanie).

Stabilny kręgosłup, mocne stopy i odpowiedni balans mięśniowy to fundamenty zachowania odpowiedniej biomechaniki ruchu. W dążeniu do coraz lepszych wyników sportowych nie zapominajmy o podstawowych kwestiach bezpieczeństwa związanego z ogromnymi obciążeniami jakim poddawany jest organizm sportowca.

Dorian Łomża

Dorian Łomża

Trener przygotowania motorycznego, trener personalny, instruktor kulturystyki i lekkiej atletyki