Utarło się przekonanie, że aby osiągnąć sukces w sporcie, trzeba ciężko pracować, cały czas wychodzić poza strefę komfortu, przesuwać granicę własnej fizyczności.
Nadal panuje przekonanie, że im więcej, tym lepiej. Skoro Kenijczycy biegają ponad 200 km tygodniowo, to my też musimy, skoro Michael Phelps trenuje 7 dni w tygodniu, to my też musimy. Skoro junior zdobywa medale, to trzeba dołożyć mu obciążeń, aby był jeszcze lepszy.
Czy oby na pewno więcej znaczy lepiej? Czy ciężki trening do granic wytrzymałości musi być mianownikiem sukcesu sportowego? Czy ciągłe balansowanie na granicy zdrowia i jego utraty to właściwe podejście do procesu treningowego?
Wielu znakomitych trenerów, którzy wychowali światowej klasy sportowców jest zdania, że proces treningowy wymaga inteligencji zarówno ze strony trenera, jak i samego zawodnika. Wymaga mądrego podejścia do stosowanych metod treningowych oraz dobierania takich obciążeń, które wywołają optymalne rezultaty. Albowiem nie jest sztuką zmęczyć zawodnika – to potrafi każdy trener, sztuką jest wywołać maksymalne efekty, minimalnym nakładem pracy.
Co to znaczy trenować mądrze?
✔️Trenowanie mądre to zrozumienie podstawowych praw rządzących procesem treningowym. To wiedza z zakresu teorii sportu, fizjologii wysiłku fizycznego, anatomii i biomechaniki ludzkiego ciała.
✔️Trenowanie mądre to dostrzeganie wszystkich powiązań mających wpływ na końcowy efekt treningowy – regeneracja, odżywianie, strefa mentalna.
✔️Trenowanie mądre to umiejętność wyboru odpowiednich metod treningowych, a następnie sprawdzenia ich skuteczności w praktyce.
✔️Trenowanie mądre to umiejętność odrzucania wszystkiego, co się nie sprawdza i szukania coraz to nowszych rozwiązań, które przyniosą oczekiwany rezultat.
✔️Trenowanie mądre to poszukiwanie indywidualnego modelu treningowego zamiast kurczowego trzymania się ogólnie przyjętych schematów.
✔️Trenowanie mądre to ciągła analiza i kontrola efektów treningowych oraz wybieranie tych narzędzi, które przynoszą największe korzyści.
✔️Trenowanie mądre to umiejętność bycia cierpliwym i konsekwentnym od początku do końca.
✔️Trenowanie mądre to otaczanie się ludźmi z wyobraźnią, którzy mają pomysł na Ciebie i wiedzą, jak go zrealizować.
✔️Trenowanie mądre to umiejętność słuchania własnego organizmu i dostrzeganie sygnałów, jakie nam wysyła.
Trenowanie mądre to włożenie na tyle małego wysiłku, aby wywołać maksymalne efekty.
Trenuj mądrze, bądź świadomy i cierpliwy, otaczaj się właściwymi ludźmi, wyznaczaj cele i konsekwentnie je realizuj. Stwórz warunki, które będą dla Ciebie optymalne i przybliżą Cię do realizacji własnych marzeń sportowych.