W treningu motorycznym pracując ze swoimi zawodnikami, bardzo często używam różnego rodzaju gum elastycznych, mini bandów, power bandów, rezystorów prędkości. Wykorzystanie oporu elastycznego w treningu to świetny bodziec aktywujący określone grupy mięśniowe, rekrutujące większą liczbę jednostek motorycznych i utrwalający prawidłowe wzorce ruchowe.
Opór elastyczny właściwości
Cechą charakterystyczną oporu elastycznego jest właściwość zwiększania obciążenia w trakcie rozciągania elastycznego materiału – im bardziej będziemy rozciągać gumę, tym większy opór będzie stawiała. Zatem jest to inny bodziec niż podczas klasycznego treningu siłowego, kiedy to opór stawiany naszym mięśniom w trakcie jednego powtórzenia jest stały (obciążenie jest z góry ustalone).
Zastosowywanie
Kiedy warto zastosować opór elastyczny?
- Rehabilitacja – w procesie rehabilitacji i powrocie sportowców po kontuzji stosuje się trening z oporem elastycznym, aby przywrócić funkcję mięśniowe zawodnika.
- Trening funkcjonalny – w treningu funkcjonalnym opór elastyczny świetnie sprawdza się do aktywacji mięśni stabilizujących poszczególne stawy.
- Rozgrzewka – zastosowanie ćwiczeń mini i power bandami w rozgrzewce aktywuje i przygotowuje mięśnie do treningu głównego.
- Praca nad mobilnością – power bandy i floss bandy doskonale nadają się do pracy nad poprawą mobilności w poszczególnych stawach.
- Praca na wzorcach ruchowych – elementy techniczne wykonywane z oporem elastycznym pobudzają większą liczbę jednostek motorycznych, utrwalając jednocześnie prawidłowe wzorce ruchowe poprzez poprawę koordynacji i kontroli mięśniowej.
- Trening siłowy – wielu zawodników wykorzystuje gumy elastyczne w trakcie poszczególnych ćwiczeń siłowych jako dodatkowy bodziec treningowy.
Rodzaje gum oporowych stosowanych w treningu
Producenci sprzętu sportowego posiadają szeroki asortyment akcesoriów, które możemy wykorzystać w treningu sportowym. Do najczęściej stosowanych należą:
Taśmy treningowe:
- Mini bandy
- Power bandy
- Rezystory
- Ekspandery
- Floss bandy
Wielkość obciążenia
Gumy stosowane w treningu sportowym i rehabilitacji mają różny poziom naprężenia. Producenci najczęściej oznaczają swoje produkty kolorami, które odzwierciedlają rzeczywisty opór, jaki może wygenerować. Przed zakupem warto zapoznać się zarówno z obciążeniem, jak i poziomem rozciągania materiału elastycznego.
- Podstawowe gumy rehabilitacyjne generują opór od 1 do 10 kg przy maksymalnym rozciągnięciu.
- Power Bandy stosowane w treningu sportowym potrafią wygenerować obciążenie nawet do 70 kg w końcowym zakresie ruchu.
- Profesjonalne rezystory prędkości potrafią wygenerować obciążenie dochodzące nawet do 120 kg.
Dobór odpowiedniego sprzętu zależy od celu treningowego, jaki chcemy osiągnąć oraz poziomu wytrenowania zawodnika, z którym pracujemy.
Czy trening z oporem elastycznym może zastąpić trening siłowy?
Niestety nie. Całkowite zastąpienie treningu siłowego ćwiczeniami z oporem elastycznym nie jest dobrym rozwiązaniem i raczej nie jest praktykowane w sporcie zawodowym. Jeżeli chcemy pracować nad siłą, powinniśmy wykonywać klasyczne ćwiczenia w pełnych wzorcach ruchowych.
Niemniej jednak opór elastyczny może stanowić doskonałe uzupełnienie treningu siłowego. W kulturystyce możemy spotkać zawodników, którzy wykonują ćwiczenia ze sztangą, do której przymocowane są gumy elastyczne. Jest to dodatkowy bodziec, dzięki któremu możemy jeszcze mocniej pobudzić układ nerwowo-mięśniowy i aktywizować większą liczbę jednostek motorycznych
Często też możemy spotkać trenerów, którzy pracują ze swoimi zawodnikami na wzorcach ruchowym z użyciem oporu elastycznego (bieg sprinterski, sztuki walki, pływanie). W swojej pracy również wprowadzam tego typu akcenty a zawodnicy odczuwają poprawę takich parametrów jak szybkość czy dynamika.
Podsumowanie
Trening z oporem elastyczny jest świetnym narzędziem do pracy z zawodnikiem. Wszechstronność, prostota i małe gabaryty powoduje że trening ten możemy zrobić praktycznie zawsze, wszędzie i w każdych warunkach. Opór elastyczny stosują zawodnicy w różnych dyscyplinach sportu- szermierka, pływanie, bieganie, sztuki walki itp. Dokonując zakupu gum elastycznych lub innych akcesoriów, warto jest wybrać sprzęt dobrej jakości, który nie ulegnie uszkodzeniu po kilku treningach.